İSTİĞFAR EDEN YOKMU AFFEDETİM VE BAĞIŞLIYAYIM  112j
İSTİĞFAR EDEN YOKMU AFFEDETİM VE BAĞIŞLIYAYIM  112j
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaRADYOGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
SITEMIZIN FORMU ACILMISTIR :::::::: SITEMIZDEN KONULARA KATILMAK VE PAYLASMAK ICIN ÜYE OLUNUZ SIMIDEN ALLAH RAZI OLA:::::: LÜTFEN ARGO KÜFÜRLÜ KELIMELRDEN SAKINIZ ALLAH RAZI OLA:::: ISTERSENIZ RADYOMUZU DINLEYEBILIRSINIZ :::: KUDI FM
Similar topics

İSTİĞFAR EDEN YOKMU AFFEDETİM VE BAĞIŞLIYAYIM

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

TÜRCÜBE PUAN : 382

İSTİĞFAR EDEN YOKMU AFFEDETİM VE BAĞIŞLIYAYIM  Empty
MesajKonu: İSTİĞFAR EDEN YOKMU AFFEDETİM VE BAĞIŞLIYAYIM    İSTİĞFAR EDEN YOKMU AFFEDETİM VE BAĞIŞLIYAYIM  I_icon_minitimeC.tesi Tem. 31, 2010 11:13 am

Cenab-ı Hakk bu gece dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir: “ İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık afiyet vereyim. Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.” (İbn-i Mace)

Berat gecesi oruçla karşılanıp, ertesi gün de oruçlu geçirilmelidir

Hz. Aişe (ra) der ki: “Resulullah hiçbir ayda Şaban ayında tuttuğu kadar oruç tutmazdı. Çünkü onun hepsini oruçla geçirirdi.” (Buhari ve Müslim) Bir rivayette de; “Şabanın çok azı hariç , çoğunda oruç tutardı.” şeklindedir. (Riyaz’üs-Salihin)

Ümmü Seleme şöyle dedi: “Şaban ve Ramazan ayları hariç, Hz. Peygamber’in (asm) art arda iki ay oruç tuttuğunu görmedim.” (Ebu Davud, Tirmizi, Nesai; Camiu’l Usûl)

Usame b. Zeyd der ki:
“Ey Allah’ın Resulü! Seni ayların hiç birinde Şaban ayı kadar oruç tuttuğunu görmedim” deyince cevaben şöyle buyurdu:
“Bu ay Recep ile Ramazan arasında insanların ondan gafil oldukları bir aydır. O ay amellerin Âlemlerin Rabbine yükseltildiği bir aydır. Bundan dolayı amelimin ben oruçlu iken yükseltilmesini isterim.” (Nesaî; Cem’ul Fevâid)

Berat gecesine mahsus olan salatü’l-hayr namazı kılınabilir

Berat gecesinde yüz rekat namaz kılınır. Bu namaza Salat-ül Hayr (hayır namazı) denilmiştir. Bu namazı kılan kişi her iki rekâtta bir selam verir. Her rekâtta Fatiha’dan sonra on ihlas okunur.

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:
“Bu gecede bu namazı kılan kimseye Allah (cc) yetmiş defa nazar eder. Her nazar ile de onun yetmiş ihtiyacını giderir ki bu ihtiyaçların en azı, affedilmektir.” (İbn-i Mace)

Bu namaz ayrıca on rekât da kılınabilir. Şöyle ki; her rekâtında fatiha-i şerifeden sonra yüz kere ihlas suresi okunmalıdır. Yine iki rekâtta bir selam verilir.

Her Müslümana hayatında bir kez de olsa bu namazı kılması tavsiye edilmiştir.

Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:
"Her kim bu gece yüz rekât namaz kılarsa Allah-ü Teala ona yüz melek gönderir. Otuzu, ona cenneti tebşir eyler, otuzu, ona cehennem azabından te’minat verir, otuzu da, ondan dünya âfâtını def’ederler, onu da, ondan şeytanın tuzaklarını hilelerini def’ederler." (Hak Dini Kur'ân Dili)

Bu gecede çok ibadet edilmesi tavsiye edilmiştir

“Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.” (Nesai, Beyheki, A, Münziri)

Gece, uyumaksızın Kur'ân-ı Kerim okuyarak ve istiğfar, salavat-ı şerife, cevşenü’l kebir gibi mübarek evrad ile meşgul olunarak geçirilebilir.

Ayrıca; bu gecenin kısmet ve takdir gecesi olması münasebetiyle hususen âlem-i İslam’ın selameti, ailemiz ve kendimiz için çok dua edebiliriz. ..DUA İLE KALIN.
http://kudifm.eniyiforum.org

İSTİĞFAR EDEN YOKMU AFFEDETİM VE BAĞIŞLIYAYIM
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tevbe İstiğfar Duası