AnasayfaRADYOGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
SITEMIZIN FORMU ACILMISTIR :::::::: SITEMIZDEN KONULARA KATILMAK VE PAYLASMAK ICIN ÜYE OLUNUZ SIMIDEN ALLAH RAZI OLA:::::: LÜTFEN ARGO KÜFÜRLÜ KELIMELRDEN SAKINIZ ALLAH RAZI OLA:::: ISTERSENIZ RADYOMUZU DINLEYEBILIRSINIZ :::: KUDI FM

Paylaş | 
 

 RaBBiN SaNa Ne DaRıLDı, Ne De SeNi BıRaKTı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
EyLüLMesaj Sayısı : 16
TÜRCÜBE PUAN : 48
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 25/08/10

250810
MesajRaBBiN SaNa Ne DaRıLDı, Ne De SeNi BıRaKTı

"Rabbin sana ne darıldı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne de seni bıraktı.” (DUHA-3)

Diyelim başınıza istemediğiniz bir olay geldi..Yıkık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] perişansınız.. Kimse ile görüşmek istemiyorsunuz. Çoğunluk size küsmüş gibi. Yalnızsınız.


“Herkes benden uzak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] herkes bana kırgın” düşüncesi içinde çöküntü yaşıyorsunuz. Yalnızlığınızın karanlık mağarasına şu ayet bir güneş gibi doğuyor:

“Rabbin sana ne darıldı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne de seni bıraktı” (Duha-3)

Kim kırılırsa kırılsın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kim darılırsa darılsın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kim terk ederse etsin. Rabbim terk etmiyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kırılmıyor ya.. ne gam! .. Bu ne büyük ferahlık değil mi?..

***

Başınızda ağır bir dert var. Sanki hiç bitmeyecek gibi geliyor. Sanki bu sorun hayatınızın sonunu hazırlıyor gibi. İşte o an ayet yetişiyor imdada:
“Demek ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] zorluğun yanında bir kolaylık mutlaka var! Zorluğun yanında bir kolaylık muhakkak var! ” (İnşirah-5/6)

Garantiyi veren [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]! . Hem de ne garanti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] her zorlukla beraber bir de kolaylık geleceği “mutlaka” ifadesi ile pekiştirilip ikna olalım diye iki kere tekrarlanıyor.

Ayet; kolaylığın zorluk içinde saklı olduğunu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çözümün sorunda gizli olduğunu da fısıldıyor. Bu manayı duymuş olan Niyazi Mısri(k.s) şöyle demiş:

***“Derman aradım derdime[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] derdim bana derman imiş” ***

Yakup[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] oğlu Yusuf’u yitireli 40 yıl olmuş. Bedeni bu ıstıraba dayanamamış da gözleri kör olmuş. Ama hala ümit içinde evladını bekliyor. Kardeşler Mısır’dan kervanla dönünce: “Kervanda Yusuf kokusu alıyorum” demiş Yakup.

Oğulları acı acı gülerek: “Baba[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 40 yıl geçti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hala mı ümit[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hala mı Yusuf? . Geç bunları geç” demişler. Yakup’un cevabı ümit dolu: “[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ın rahmetinden ümit kesmeyiniz"..

İçinde bulunduğunuz çukurdan çıkamayacak gibi hissediyorsanuz kendinizi. İşte hem teselli hem ümit size:“Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bütün günahları affeder. Çünkü O[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çok bağışlayan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çok merhamet edendir.” (Zümer-53)
***

Maddi sıkıntınız hat safhada.. Yoksul düştüğünüzü hissediyorsunuz. İflas ettiniz.. Sıfırı tükettiniz yani. Nasıl ayağa kalkarım düşüncesi içinde boğulurken ayet size yeni bir ümitveriyor:

“Eğer yoksulluktan korkarsanız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dilerse lütfuyla sizi zengin kılar. Şüphesiz [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hakkıyla bilendir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe-2 /)
***

Bir yakınınız ölümcül hastalıkla yatağa düştü... Doktorlar fazlaca ümit vermiyorlar. Çoğu kere Onu nasıl teselli edeceğinizi dahi bilemiyorsunuz. Gerçek ortada iken moral vermeye çalışmak sanki sahte davranmak gibi geliyor size. Ciddi bir delil olmalı ki hastanıza siz de inanarak moral verebilesiniz. Eyyub Nebi var Kur’an’da... Hastalıkların[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dertlerin en ağırına müptela olmuş ama sıhhate kavuşmuş. Onun hali size dayanak oluyor:“Kulumuz Eyyub u da an[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] o zaman Rabbine şöyle nida etmişti: “Bak bana[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] meşekkat ve acı ile şeytan dokundu! Ve ona[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bütün ailesini ve beraberlerinde bir misli daha tarafımızdan bir rahmet olarak bahşettik ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] temiz akıllılar için bir ibret olsun. (Sa’d-41/43)
***

Olayları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gelişmeleri yorumlamakta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tavır belirlemekte zorlanıyorsunuz. Bazen her şey lehinize giderken[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bazı dönemlerde de yığınla aleyhinize gelişmeler oluyor. Aslında [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Sisteminde lehte yada aleyhte düzenlemeler söz konusu değil. Sadece olması gereken; olması
gerektiği en uygun vakitte gelişiyor. Ama yine de bazı şeyleri yediremiyorsunuz kendinize. Bir tutamak arıyorsunuz. Ayet el veriyor size:

“Olur ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hakkınızda hayırlıdır. Olur ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] siz bir şeyi seversiniz; ama o[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sizin hakkınızda bir fenalıktır. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bilir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] siz bilmezsiniz. (Bakara-216)

Rabbimiz [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (c.c.).. Rasülümüz HZ. MUHAMMED (s.a.v).. Kitabımız KUR’AN.. Yolumuz SIRAT-I MÜSTAKİM... Bizden bahtiyarı yok dünyada! .. Her ne olursa olsun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne yaşanırsa yaşansın zafer ve başarı bizim. Bunu da kafadan söylemiyoruz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kur’an konuşuyor:


“Vel Akıbetü lil Müttakin” (Kasas-83) yani : “Akıbet(hayırlı son[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] güzel sonuç) Müttakiler (takvayı kuşananlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]korunanlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] inanca sarılanlar) içindir!.


alıntı*** Ya RABBİM..! Cümlemizi Kuran Ahlâkı ile Ahlâklandır..(( Amin))***
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

RaBBiN SaNa Ne DaRıLDı, Ne De SeNi BıRaKTı :: Yorum

Yorum yok.
 

RaBBiN SaNa Ne DaRıLDı, Ne De SeNi BıRaKTı

Sayfa başına dön 

1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: ::::ISLAM BILGILERI :::: :: ::::TÖVBE ::::-
Buraya geçin: