AnasayfaRADYOGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
SITEMIZIN FORMU ACILMISTIR :::::::: SITEMIZDEN KONULARA KATILMAK VE PAYLASMAK ICIN ÜYE OLUNUZ SIMIDEN ALLAH RAZI OLA:::::: LÜTFEN ARGO KÜFÜRLÜ KELIMELRDEN SAKINIZ ALLAH RAZI OLA:::: ISTERSENIZ RADYOMUZU DINLEYEBILIRSINIZ :::: KUDI FM

Paylaş | 
 

 ... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
EyLüLMesaj Sayısı : 16
TÜRCÜBE PUAN : 48
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 25/08/10

250810
Mesaj... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kimi insanlar çok sakin ve düzenli bir hayatları olsun isterler. Ani ve sürpriz gelişmelerle karşılaşmadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] büyük iniş çıkışlar yaşamadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hayatlarının sonuna kadar alıştıkları gibi bir yaşam sürmeyi hayal ederler.

Söz konusu kişilerin bu tercihlerinin sebebi ise[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elbetteki kendileri için en iyi olanın bu olduğunu zannetmelerindendir. Hayatları ne kadar tekdüze ve ne kadar sakin olursa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alıştıkları düzen ne kadar az bozulursa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] o kadar mutlu olacaklarını sanırlar.

Oysa ki bu her zaman için insana fayda getirecek bir istek değildir. Bazen insanın hayatındaki düzgünlükler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yaşam tarzındaki sabitlikler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kişiye umduğu faydayı sağlamaz. Tam tersine[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu kimse için asıl kazançlı olan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hayatındaki ani gelişmeler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sürpriz olaylar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] büyük inişler ve çıkışlar olur.

İnsan sınırlı bir akla sahip olduğu için[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendisine asıl fayda sağlayacak olan şeyin gerçekte ne olduğunu bilemez. Ama [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sonsuz akıl sahibidir. Ve [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dünya hayatındaki iniş çıkışları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kimi zaman zorluk[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sıkıntı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yokluk veya hastalık gibi eksiklikleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kimi zaman da nimet artışlarını büyük hikmetlerle yaratmaktadır.

İnsan ruhu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sakinliği[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alıştığı gibi yaşamayı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] büyük sürprizlerle karşılaşmadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] beklentileri doğrultusunda yaşamayı sever. Elbette bu şartların insana sağladığı belirli bir konfor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] huzur ve rahatlık vardır. Ancak sakinliğin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] durağanlığın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tekdüzeliğin ve rutin bir hayat tarzı içerisinde yaşamanın zararları da vardır.

İnsanın alışkanlıklarının dışına çıkmadan yaşamak istemesinin altındaki en önemli sebeplerden biri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu durumda kişinin zekasını[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] aklını[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vicdanını[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] iradesini olabilecek en minimum düzeyde kullanma ihtiyacı oluşmasıdır. Böyle bir yaşam tarzında insan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kafa kullanmadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] risk almadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] deneyip yanılmadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ezberlediği ve defalarca test edip onayladığı kurallar içerisinde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] en az hata yapacak şekilde yaşama imkanı elde etmiş olur.

İnsanın hayatında meydana gelen ani değişiklikler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sürpriz gelişmeler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] beklenmedik düşüşler ya da çıkışlar ise[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insanın aklını maksimum derecede kullanmasını gerektiren durumlardır. Hızlı ve seri şekilde kafa kullanmak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ani ve akılcı kararlar almak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şartların değişmesi için gereken tedbirleri bulup uygulamak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] risk alıp cesur ve kararlı davranmak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hayati girişimlerde bulunabilmek bu tür durumlarda neredeyse zaruri birer ihtiyaç halini alır. Normal akla sahip bir insanın- zorluk ve sıkıntılar karşısında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] umursuz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sakin ve ilgisiz bir tavrı olması genelde mümkün olmaz. Kişi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ister istemez[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içerisinde bulunduğu durumdan; yüzleştiği maddi ya da manevi zorluklardan kurtulmanın yollarını aramaya başlar.

İşte o anda pek çok insan belki çok önemli bir gerçeğin farkına varmaz. Ancak içerisinde bulunduğu zor şartlar; düzenini bozan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alışkanlıklarını terk etmesine sebep olan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] onu yaşadığı sakin hayattan uzaklaştıran ani gelişmeler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] aslında onun için yaratılmış çok büyük nimetlerdir.

Çünkü insan ruhu kendi haline bırakıldığında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendi kendine gelişecek bir yapıda değildir. Gerçekten sabırla[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] iradeyle emek verildiğinde bir ilerleme kaydedebilir.

İşte [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın bir insanın hayatında yarattığı sürprizler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ani düşüşler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sürpriz yükselmeler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] zaruri değişiklikler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insanın çok hızlı ilerleme kaydedebilmesinin çok önemli ve etkili bir yoludur. İnsan kendini ne kadar eğitmek ve geliştirmek istese de[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendi kendine hayatında böyle beklenmedik değişiklikler oluşturamaz. Ama bu tür şartlarda oluşan doğal zorlanma[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kişiyi gücünün en üst noktasına kadar kullanmaya adeta mecbur eder. Dolayısıyla -o an için kişinin nefsinin o kadar hoşuna gitmese ya da gerçekten çok zorluk çekse bile- karşısına çıkan bu olaylar onun için büyük birer nimete dönüşür.

İnsan kişiliği içten ya da dıştan kararlı bir baskıyla karşılaşmadığı sürece çok zor değişir. Bir insanın böyle bir değişiklik yapabilmesi için çok ciddi bir irade göstermesi gerekir. Ciddi şekilde vicdan ve akıl kullanması; çok dirençli ve sabırlı olması gerekir. İşte [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın –imtihanın bir gereği olarak- hayat içerisinde yarattığı değişiklikler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insana bu konuda büyük bir kolaylık sağlar. İnsanın kişiliğinde hızlı değişmeler ve gelişmeler yaşamasına vesile olur.

Bu nedenle insanın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hayatında hep alıştığı şeyleri aramak ve eksiklikler olduğunda bundan rahatsız olmak yerine[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın yarattığı değişikliklerde hayır ve hikmet görmesi; bunlardaki güzellikleri yakalamaya çalışması gerekir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216) :: Yorum

Yorum yok.
 

... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)

Sayfa başına dön 

1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: ::::ISLAM BILGILERI :::: :: ::::TÖVBE ::::-
Buraya geçin: