AnasayfaRADYOGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
SITEMIZIN FORMU ACILMISTIR :::::::: SITEMIZDEN KONULARA KATILMAK VE PAYLASMAK ICIN ÜYE OLUNUZ SIMIDEN ALLAH RAZI OLA:::::: LÜTFEN ARGO KÜFÜRLÜ KELIMELRDEN SAKINIZ ALLAH RAZI OLA:::: ISTERSENIZ RADYOMUZU DINLEYEBILIRSINIZ :::: KUDI FM

Paylaş | 
 

 ÖRNEK ALMANIN ÖNEMİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 127
TÜRCÜBE PUAN : 382
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 29/07/10
Yaş : 38
Nerden : ALMANYA

MesajKonu: ÖRNEK ALMANIN ÖNEMİ    Perş. Ağus. 05, 2010 1:38 pm

HZ. AHMED-İ MAHMUD MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.)’İ
ÖRNEK ALMANIN ÖNEMİ

Hz. Muhammed’in vahiy alması ve onu bütün insanlara ulaştırmak için üstün bir gayret sergilemesi sebebiyle diğer insanlardan farklı bir mevkiye yükseldiği muhakkaktır. Çünkü, sıradan hiçbir insanın özellikle de kendi istek ve arzusu ile ulaşamadığı bu makam diğer insanlar için hem saygı duyulması hem de örnek alınması gereken bir mevkidir.
O’nun yüce ahlakı Kur’ân-ı Kerim’de “Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin.” (El-Kalem 68/4) denilerek açıkca belirtilmiştir. İşte bu yüce ahlaki meziyetleri sebebiyle Hz. Peygamber bütün insanlık için bir model ve numene-i imtisaldir. Nitekim Kur’ân-ı Kerim’de “Andolsun ki, Resulullah sizin için, Allah’a çok zikredenler için güzel bir örnektir.” (El-Ahzâb 33/21) denilerek onun bu örneğine işaret edilmiştir. Hatta Ebu Musa el Eş’ari’den rivayet edildiği gibi Resulullah (S.A.V) da kendisini şu şekilde tanıtmıştır: “Resulullah kendisinin bir takım isimleri olduğunu söyledi: Ben Muhammed’im, Ahmed’im, Mukaffiyim (bütün peygamberlerin kendine tâbi olduğu ve Allah’a yönelten), Hâşir’im (Allah kullarını benim izimde toplayacak), tövbe nebisiyim ve rahmet peygamberiyim”.
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kur’ân bu yüksek meziyetlere sahip olan Hz. Peygamber’e itaati Allah’a itaat ile eşdeğer tutmuş ve Allah sevgisinin peygamber sevgisinden ayrılamayacağını söylemiştir:
“Bunlar Allah’ın (koyduğu) sınırlardır. Kim Allah’a ve peygamberine itaat ederse Allah onu zemininden ırmaklar cennetlere koyacaktır; orada devamlı kalıcıdırlar; işte büyük kurtuluş budur.Kim Allah’a ve peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kılacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azab vardır.” (En-Nisa, 4/13-14)
“(Resulüm!) de ki: Eğer Allah’ı seviyorsunız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağıslasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. De ki: Allah’a ve Resulü’ne itaat edin.Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki, Allah kafirleri sevmez” (Al-İmrân, 3/31-32).
“Allah’ı ve ahiret gününü arzulayan ve Allah’ı çokça zikredenler için, siz müminler için Allah’ın Resulünde pek güzel bir örnek vardır” (El-Ahzâb, 33/21)
“Resul size neyi verdi ise onu alın! Neden menetti ise ondan da sakının”(El-Haşr, 59/7)
“Resule itaat eden Allah’a itaat etmiş olur” (En-Nisâ, 4/80).
“Ey Muhammed! Sana biat edenler, ancak Allah’a biat etmişlerdir”
(El-Feth 48/10)
Hz. Peygamber’e muhalefet ve isyan etmek ise, hüsran ve bedbahtlık olarak nitelenmiştir:
“Peygamber’in emrine aykırı hareket edenler, başlarına büyük bir felaket gel- mesinden veya çok acıklı bir azaba duçar almaktan sakınsınlar” (En-Nur 24/63)
“Doğru yol belli olduktan sonra kim peygamber’e karşı çıkar ve mü’minlerin yolundan başka bir yola giderse, onu o yolda yapayalnız bırakırız ve onu cehenneme sokarız. Cehennem ne kötü bir yerdir!” (En-Nisa, 4/115).
“O gün zalim ellerini ısırıp diyecek ki: Keşke ben de o peygammber’le aynı yola girseydim! Vay başıma! Keşke falancayı dost edinmesem, onu örnek almasaydım!” (El-Furkân, 25/27-28).
Hz. Peygamber de kendisine itaatin önemi hakkında, Ebu Hüreyre’den mervi bir hadisinde şöyle buyurur: “Kim bana itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Kim de bana isyan ederse, Allah’a isyan etmiş olur”.
Hz. Peygamber’in hayatı, beşer hayatının her safhası için güzel bir örnektir. Çünkü onun hayatı üstün ahlakın, güzel adetlerin, asil ve mutedil duyguların hakim olduğu bir hayattır. Bu hayat, hidayete ermek
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://kudifm.eniyiforum.org
 
ÖRNEK ALMANIN ÖNEMİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: HZ MUHAMMED SAV :: HZ MUHAMMED SAV-
Buraya geçin: